När den vita sparrisen är som bäst låter vi den ta plats i en generös, ljummen sallad. Här möter den mild färskpotatis, hyvlad parmesan och rostade pinjenötter – allt sammanbundet av en mjuk vinägrett med toner av honung och balsamico.
Ingredienser (2–4 portioner)
500 g vit sparris
600 g färskpotatis
2 nävar blandad sallad (ruccola/spenat)
40 g pinjenötter
50–80 g parmesan, hyvlad
Ätbara violer (till dekoration)
Vinägrett
4 msk olivolja
1 msk balsamico
1–2 tsk lavendelhonung
1 tsk dijonsenap
Salt & nymalen svartpeppar
Gör så här
Koka färskpotatisen i lättsaltat vatten tills den är mjuk. Låt svalna något och dela i halvor. Skala den vita sparrisen noggrant och bryt bort den nedersta delen.
Koka i lättsaltat vatten i ca 8–10 minuter tills den är mjuk med lätt spänst. Rosta pinjenötterna i en torr stekpanna på medelvärme tills de blir gyllene och doftar nötigt
Vinägretten
Vispa ihop olivolja, balsamico, lavendelhonung och dijonsenap.
Smaka av med salt och peppar – den ska vara rund, mjuk och lätt blommig.
Sätt ihop salladen
Lägg salladsblad på ett fat. Fördela ljummen potatis och sparris ovanpå.
Ringla över vinägretten medan allt fortfarande är ljummet. Avsluta med hyvlad parmesan, rostade pinjenötter och några små violer. Servera direkt. Gärna med ett gott bröd vid sidan.